KIF Örebro Coach Nisse Jansson talks about Sara Larsson and Maria Bjorg Agustdottir signings

Sara Larsson and Mary Björg Agustdottir signed recently with KIF Örebro of Damallsvenskan in Sweden. KIF Örebro Coach Nisse Jansson talks about the team’s newest players.

Larsson was a member of the Philadelphia Independence in Women’s Professional Soccer (WPS) last season. She played 13 games (12 starts). In 2009, Larsson started in 12 of 15 games for the Saint Louis Athletica. The defender is a member of Sweden’s national team.

Agustdottir, a Harvard University grad, replaces Kristin Hammarström in KIF Örebro’s squad.

“Both Sara and Maria bring a great deal with character, experience, and talent,” Jansson said. “Sara has a level of play that will make others see the potential and ambition to want to develop. With regard to the association’s chances of success from a market perspective, Sara (is) very valuable.  She raises the club’s brand, which will provide an opportunity to reach good agreements with different partners. Both Sara and Mary are key players for all young players in KIF Örebro. They are role models for the players.
In the case of Maria, it’s quality, experience, age, (and) civil education, which is the biggest asset. We are confident that Mary will add strength both on and off the football field.”

På svenska

Sara Larsson och Maria Björg Agustdottir har nyligen tecknat med KIF Örebro i Damallsvenskan i Sverige. KIF Örebro Coach Nisse Jansson berättar om lagets nyaste spelare.

Larsson var en medlem i Philadelphia Independence i Women’s Professional Soccer (WPS) förra säsongen. Hon spelade 13 matcher (12 starter). År 2009 började Larsson i 12 av 15 matcher för Saint Louis Athletica. Försvararen är medlem i Sveriges landslag.

Agustdottir, en Harvard University grad, ersätter Kristin Hammarström i KIF Örebros trupp.

Jansson: “Både Sara och Maria tillför oerhört mycket med sin karaktär, erfarenhet och begåvning som människa. Sara kommer med sin internationella erfarenhet betyda mycket för många andra spelare i vår trupp. Hon har en nivå på sitt spelande som kommer att få andra att se möjligheter och ambitioner till att vilja utvecklas. När det gäller föreningens möjligheter att lyckas ur ett marknadsmässigt perspektiv blir Sara mycket värdefull. Hon höjer klubbens varumärke, vilket kommer att innebära en möjlighet att nå bra överenskommelser med olika samarbetspartners. Både Sara och Maria är viktiga spelare för alla unga spelare i KIF Örebro. Dom är förebilder för spelarna.”
När det gäller Maria så är det kvalitén, erfarenheten, åldern, civila utbildningsnivå som är dom största tillgångarna. Vi är övertygade att Maria kommer att tillföra styrka både på och utanför fotbollsplanen.